czwartek, 7 czerwca 2012

Euro

Pamiętam w sposób szczególny chwile kiedy narodowa nasza reprezentacja zdobywała gole w Hiszpanii w roku 82, każdą ze strzelonych bramek słyszałem z otwartych na podwórko okien wykrzyczaną przez rodzinę i sąsiadów. Wtedy priorytetem była jednak dla mnie ekspedycja poszukiwawcza mająca za cel odnalezienie jak największej ilości kawałków metalu mogących być częścią niemieckich pocisków wystrzelonych w kierunku naszych dzielnych powstańców. Uzbrojony w saperkę eksplorowałem niezbadane wcześniej obszary rodzimego placyku podwórkowego, który dla mnie i moich rówieśników był ogromny niczym murawa stadionu. Nieświadomie poprzez narodowe wrzaski okienne zaszczepiani byliśmy jednak poczuciem tożsamości narodowej i potrzebą wspierania drużyny dzielnych piłkarzy w biało czerwonych trykotach. Już jako dziecko uświadomiłem sobie, że od bezliku wieków człowiekowi potrzebne było współzawodnictwo, w którym na pierwszą linię frontu posyłano przedstawicieli w barwach narodowych by pokazali tym po drugiej stronie kto tu rządzi. 
Jeśli nasi bohaterowie nie są zmiażdżeni, zmasakrowani, rozdarci na części i zgwałceni w takiej potyczce, następuje natychmiastowe i naturalne dla każdej nacji celebrowanie zwycięstwa. Każdy z narodów na przestrzeni wieków wypracował swój własny sposób świętowania glorii, jednak to co łączy wszystkie celebracje to potrzeba odświętnego przystrojenia siebie samego. Dziś zaprezentuję Wam zestaw przygotowany na okoliczność świętowania zdobycia pierwszego w historii naszej reprezentacji tytułu Mistrza Europy w piłce nożnej.
Zacznę od czapki w kolorze soczystej pomarańczy zakładanej zawsze na delikatną jedwabną chustę wiązaną na głowie w stylu husarskim. Niezmiernie ważny jest tu odpowiedni dobór kolorystyczny, który jak w tym przypadku świadczy o naszej głębokiej europejskiej świadomości. Nowoczesna jankeska koszula z cudownym nowosądeckim szydełkowanym żabotem jest hołdem dla niezmiernie zasłużonej dla naszego narodu Polonii Amerykańskiej. Spodnie z wysokim suwakiem w kolorach zadumy i żalu reprezentują w tym zestawie cechy, bez których nie bylibyśmy Polakami. Niebieskie buty o grubych podeszwach mówią o naszej gotowości na długie wędrówki w poszukiwaniu prawd historycznych. Tło zdjęcia także nie jest przypadkowe i jeśli nie dołączamy do ubioru symboli religijnych poprzez ich bezpośrednie doczepienie czy przyszycie to radzę ustawiać się w trakcie celebrowania blisko dewocjonaliów w celu podkreślenia wagi naszego świętowania.
Nasz przyodziewek podkreśla główne cechy naszego narodowego charakteru i jednocześnie pokazuje pokonanym nasz szacunek dla ich wielkiego wysiłku i podjęcia nieudanej próby pobicia nas w uczciwej walce.