wtorek, 14 czerwca 2011

Męski

Istniały czasy takie, kiedy ozdobne zastawy stołowe widywane były na eleganckich stołach, a nie na serwisach aukcyjnych, ubiór popołudniowy był rzeczywiście ubiorem zakładanym po południu i to bez względu na to czy wychodziło się z domu czy nie, a po zmroku co najmniej niestosownym był spacer kobiety bez partnera u boku. W czasach tych niewiasty wzdychały do uosobienia męskości w ciele półbogów takich jak Jerzy Pichelski i Franciszek Brodniewicz. Czym zachwycały się kobiety lat trzydziestych? Wyniosłym spojrzeniem, stanowczym gestem, nienagannymi manierami i wykwintnym ubiorem prawdziwego mężczyzny. I choć dziś za pierwsze dwa zachwyty można dostać w twarz od nieznajomej, to dobre maniery i gustowny strój przemawiają do serc kobiecych z taką sama siłą jak przed wojną. Maniery albo się ma, albo można się ich nauczyć, niestety są mężczyźni, dla których dobór męskiej garderoby wydaje się być wyzwaniem tak trudnym i bolesnym jak przyznanie po sprzeczce racji swojej partnerce, lub tak niebezpiecznym i nieosiągalnym jak udanie się na badania okresowe. Spieszę zatem z pomocą chcącym poszerzyć swe modowe horyzonty panom, zastanawiającym się jaki zestaw ubraniowy będzie na tyle męski aby wreszcie do nich pasował. 
Dziś przedstawiam zestaw, w tworzeniu którego połączyłem dążenie do oddania nieskazitelnej męskości w ubiorze z jednoczesnym obaleniem twierdzenia, jakoby krótkie ogrodniczki nie uwypuklały cech prawdziwego mężczyzny. Mężczyzna powinien być stanowczy w wyrażaniu się poprzez ubiór zachowując przy tym umiar i rozsądek. Dlatego dzisiejszy zestaw ograniczyłem do trzech elementów, z których każdy podkreśla inną cechę męskiej osobowości. Ogrodniczki  od Dolce & Gabbana reprezentują w tym zestawie męski upór i siłę, są jak tarcza wojownika prącego do przodu na przekór burzom i wichrom. Siatkowe mokasyny City Raider z Łukpolu są symbolem stałości i rozsądku. Wrzosowa chusta typu bandana to znak prawdziwej męskiej wolności i pewności obieranych dróg, jej charakterystyczna długa kita symbolizuje spokój i zdolności reprodukcyjne.
Aby jeszcze bardziej podkreślić dominujący samczy charakter tego zestawu, skonfrontowałem go podczas robienia zdjęcia z zachodnimi symbolami męskości (i co widać gołym okiem), wynik tego porównania nie pozostawia żadnych niedomówień.